- Описание
- Програма по Дни
- Обща информация за Сокотра
- Специфична информация
- Пътешествието включва
- В пътуването НЕ се включват
- Галерия
- Резервация
- Условия на пътуванията
Не всички ще стигнат до Рая. Затова на земята съществува Сокотра
Има острови за които се носят легенди и чието посещение предизвиква респект във всеки пътешественик. На границата между Арабско море и Индийския океан е разположен този рай за търсача на нови предизвикателства. Името му на санскрит говори достатъчно – островът на блаженството. Да, това е Сокотра. Административно той е под юрисдикцията на Йемен, но иначе е неотменна част от световното природно наследство. Една трета от всички растителни видове на острова са ендемични, тоест не съществуват никъде другаде. Разходката из него е като връщане милиони години назад в развитието на нашата планета. Достъпът е все още труден и това разбира всеки тръгнал натам. Ние сме преминали всички препятствия и Ви каним да дойдете с нас на 17 март 2026г, на пътешествие, което ще остане завинаги в съзнанието ви. Има места несравними с нищо останало. Сокотра ви очаква.
Условия на пътуването:
- Максимален брой на групата 15 човека. При брой на групата 11-13 човека, доплащане 100 евро.
- Начин на плащане – депозит при записване 1000лв. Доплащане – не по-късно от 60 дни преди пътуването.
- Поредността на програмата може да бъде променяна от местната компания за да се избегне струпване на туристи в отделните локации.
- Космос Травел оказва съдействие при желание на клиентите за организация на пътуването от България до Абу Даби и обратно.
Необходими документи:
- Копие на международния паспорт с валидност шест месеца след датата на връщане.
- Ако желаете можем да ви направим застраховка „Отмяна на пътуване“, не по-късно от пет дни след сключването на договора с компанията.
Допълнителна информация:
- Космос Травел ще ви информира за необходимото облекло преди пътуването.
-
Ден 1
Дата : 17/03/2026
Абу Даби – плажа Архер

Нашата програма започва от летището в Абу Даби. Полет за Сокотра. След кацане, ни посрещат нашите домакини и се отправяме към Архер – изключително очарователен и красив плаж, където малко поточе проправя пътя си през масивния гранит и се влива в солената океанска вода. Ще имаме време да се отпуснем, да поплуваме или да се изкачим на някои от гигантските пясъчни дюни.
Първата ни вечеря и нощен лагер ще прекараме на плажа Архер, под стотиците звезди и толкова близо до бриза на океана. Нощувка.
Ден 2
Дата : 18/03/2026
нос Арисел - Природна защитена зона Хомхил

Започваме деня като отпътуваме към нос Арисел, за да изследваме източната крайна част на острова, където Арабско море и Индийския океан се пресичат и много кораби са потъвали там поради силните приливи и вълни на океана. По пътя ще имате възможност да видите местните рибарски селища, както и да се насладите на топлите вълни на Индийския океан и да наблюдавате редица редки видове морски птици Сокотри.
След това се отправяме към природната защитена местност Хомхил. Тя е дом на много ендемични растения, като Драконово кърваво дърво, Тамяново дърво, Бутилково дърво и е с невероятни природни пейзажи. Ще се разходим по многото пътеки, една от които ще ни отведе до място, където има естествен плувен басейн и гледка към селата надолу в равнината. Ще имаме възможност да поплуваме и да се насладим на спираща дъха панорамна гледка към Арабско Море.
Вечеря и нощувка на къмпинга на Хохмил.
Ден 3
Дата : 19/03/2026
Белият каньон Калеесан - Морска защитена зона Дихамри

След ранна закуска ще се отправим към интересния и прекрасен Бял каньон Калеесан. По пътя ще видите стотици бутилкови дървета в сезона на цъфтеж. Трябва да направим лека разходка за 30 минути, за да бъдем възнаградени от множество сладководни басейни, както и забележителни пейзажи и разнообразни видове ендемични растения, птици и влечуги.
В късния следобед се отправяме към североизточното крайбрежие на острова, за да разгледаме фантастичното място за гмуркане, наречено морска защитена зона Дихамри. Тя е дом на един от най-богатите коралови рифове с морски обитатели на острова. Дихамри е благословен с наличието на повече от 200 цветни вида риби, обитаващи 5 коралови рифа.
Вечерята и нощувката ще са в къмпинг Dihamri Eco-Campsite.
Ден 4
Дата : 20/03/2026
Вади Дефарху - пясъчните дюни Хайф и Захак

След закуска ще се отправим към южния бряг на острова през интересния и прекрасен каньон Дефарху. По пътя ще видим традиционни села, естествени плувни басейни и необичайните Бутилкови и Тамянови дървета в периода на цъфтеж.
В късния следобед ще продължим до Хайф и село Захак, където ще видите масивните пясъчни дюни, които са били изтласкани към планинския склон от сезонните ветрове на Сокотра.
Вечерята и нощувката ще бъдат в къмпинг Hayaf Eco-Campsite.
Ден 5
Дата : 21/03/2026
Пещерата Дигуб - каньона Дирхур - гората от Кървавите Драконови дървета

Започваме деня като отпътуваме към южния бряг на острова, за да разгледаме пещерата Дигуб, която гледа към множество традиционни села. Самата пещера представлява интерес, тъй като има много сталактити, сталагмити и водни басейни, които са се образували с течение на времето.
След това ще продължим към платото Диксам (около 700 м надморска височина) и гледката към Шебахон. Тази област е дом на някои от ендемичните растения и птици на острова, например Драконовото кърваво дърво и рядката местна овесарка. Гледката към каньона Даерху се помни цял живот. След това се отправяме към каньона за обяд и спокойна разходка за плуване в сладководни басейни.
Следобед продължаваме към защитената територия Ферхмин, за да разгледаме и видим най-голямата гора от драконови кървави дървета. След като стигнем там, ще видим и стотици ендемични много редки растения и птици на Сокотра.
Вечерята и нощувката ще бъдат в къмпинг Firmhin Forest.
Ден 6
Дата : 22/03/2026
Рибарско селище Калансия – лагуната Детва – пещерата на Елия

Днес ще разгледаме западната част на острова. Първата ни спирка ще бъде Qalansiya, малко традиционно рибарско градче.
След това ще продължим към лагуната Detwah, която е морска защитена зона и единствената влажна зона по Рамсарската конвенция в Йемен. Тя е прочута с вълшебния пейзаж и разкошен, недокоснат пясъчен плаж с тюркоазена вода.
В късния следобед ще ви отведем на малка разходка покрай лагуната, за да се срещнете с Абдула (Елия) - местен човек, роден в малка пещера близо до лагуната. Той все още живее в родното си място с приятелски настроените си членове на семейството. Абдула, известен още като „Елия“, пещерният човек може да се счита за легендата на острова. Неговата личност и ежедневен начин на живот ви дават представа как са живели хората от Сокотра преди векове.
Вечеря и нощувка в къмпинг Detwah Eco-Campsite.
Ден 7
Дата : 23/03/2026
Разходка с лодка - Shoab Sandy Beach – лагуната Детва

След ранна закуска ще се отправим към плажа Shoab с лодка. По пътя, ако имаме късмет ще видим Spinner Dolphins и други земноводни видове, например костенурки, морски птици, както и красиви, великолепни скали и планински пейзажи на фона на морето. Веднъж пристигнали в Shoab, не се колебайте да плувате, да се отпуснете и да се насладите на това девствено място, както и да разгледате зоната с мангрови гори.
По-късно ще се върнем към Detwah за последния ни залез и къмпинг там.
Вечеря и нощувка в къмпинг Detwah Eco-Campsite.
Ден 8
Дата : 24/03/2026
Отпътуване от Сокотра
След ранна закуска ще се отправим към Информационния център за посетители и към сградата на Асоциацията на крайбрежните жени, за да си купим някои местни сувенири, преди да отлетим обратно у дома.
Полет за Абу Даби. Край на програмата.
Сокотра
е остров в Арабско море, в северозападната част на Индийския океан. Част е от архипелаг Сокотра, а политически принадлежи на мухафаза Сокотра, Йемен. Главният град на острова е Хадибу, разположен на северния бряг. По данни от преброяването през 2004 г., на острова живеят 42 442 души, от които 8545 в град Хадибу.
География
Островът е разположен в източния край на Аденския залив, на около 250 km от Сомалийския полуостров и на около 350 km от Арабския полуостров. Дължината на острова е около 133 km, а ширината – до 42 km. Площта на острова е 3625 km².Най-високата точка на острова е с височина 1505 m.
Климат
Климатът е тропичен, пустинен и полупустинен, с малки валежи през зимата, които са по-обилни във вътрешността на острова, отколкото по бреговете. За мусонните сезони са типични силен вятър и високи вълни.
История
Първоначално на Сокотра пребивава Олдувайска култура. Техни каменни сечива са намерени в района около Хадибо през 2008 г.
Сокотра е обозначена като Диоскуриду (от Диоскури) в гръцката морска навигация от 1 век Перипъл на Еритрейското море.Скорошни открития на текстове на няколко езика, включително и дървена дъска от 3 век, показват разнообразния произход на тези, които са използвали Сокотра като търговска база в античността.
През 2001 г. група белгийски спелеолози проучват пещера на острова. Там намират голям брой надписи, рисунки и археологически обекти.По-нататъшни изследвания показват, че тези са били оставени от моряци, посещавали острова между 1 век пр. Хр. и 6 век сл. Хр. Повечето от текстовете са написани на индийската писменост брахми, но има и надписи на други писмености и езици, като геез и бактрийски. Това тяло от близо 250 текста и рисунки представлява един от основните източници за изследване на мрежата на индийската океанска търговия през този период.
Според местно вярване, населението приема християнството от Тома през 52 г. През 10 век арабският географ Абу Мухамад ал-Хасан ал-Хамдани съобщава, че по негово време повечето население е християнско. Сокотра също се споменава в Пътешествията на Марко Поло – Марко Поло не преминава близо до острова, но записва доклад, че „жителите са покръстени и имат архиепископ“, за когото е обяснено, че „няма нищо общо с папата, а е субект на архиепископ от Багдад“. Хората практикували и древни магически ритуали, въпреки заканите на архиепископа си.
В началото на 1880 г. първата изследователска британска експедиция, водена от професор Айзък Балфур, пристига на остров Сокотра. Учените имат за цел да изучат скалите, животните и растенията. Впоследствие Балфър издава книгата „Ботаника на Сокотра“.
Флора и фауна
Сокотра се счита за съкровището на биоразнообразието в Арабско море. През 1990-те години екип от биолози на ООН провежда прочуване на флората и фауната в архипелага. Те откриват почти 700 ендемични вида, като тази бройка е надмината само от Нова Зеландия, Хаваите, Нова Каледония и Галапагоските острови.
Дългата геологическа изолация на архипелага и жестоката му жега и суша са създали уникална ендемична растителност. Проучвания на Кралската ботаническа градина на Енибург сочат, че 307 от 825-те (или 37%) от растителните видове на Сокотра са ендемични, тоест не се срещат никъде друга на Земята. Цялата флора на архипелага е оценена от Червената книга, като в нея са включени 3 критично застрашени и 27 застрашени растителни вида към 2004 г.
Едно от най-видните растения на Скоротра е драконовото дърво от Сокотра (Dracaena cinnabari), което има странна чадъровидна форма. Неговите червени сокове са считани за драконова кръв в древните времена, които в миналото и днес се използват като боя и лак.В древни времена са важни и различните ендемични видове алое, които се използват за медицински козметични цели. Други ендемити включват сукулентното дърво Dorstenia gigas, краставичното дрърво Dendrosicyos socotranus, редкия нар Punica protopunica, Aloe perryi и Boswellia socotrana.
Островът има и богата фауна, включително няколко ендемични вида птици (Onychognathus frater, Chalcomitra balfouri, Emberiza socotrana, Cisticola haesitatus, Passer insularis, Rhynchostruthus socotranus).Много от птичите видове са застрашени от интродуцираните диви котки.С един ендемичен бозайник, 6 ендемични птици и без земноводни, велчугите представляват най-значителната гръбначна фауна на острова с 31 вида. Всички местни видове влечуги са ендемити. Високите нива на ендемизъм се проявяват както на ниво вид (94%), така и на ниво род (42%).Има и много ендемични безгръбначни, включително няколко вида паяци и три вида раци.
Както при повечето изолирани острови, прилепите са единствените местни бозайници. Кораловите рифове в архипелага са различни и гъмжат с ендемични видове.
В хода на 2000-годишното човешко поселение на острова, околната му среда постепенно се е променила, като според някои оценки, животните и растенията, които са останали днес, представляват само малка част от това, което някога е съществувало на острова.Перипълът на Еритрейското море споменава, че на острова има крокодили и големи гущери. Преди няколко столетия на острова е имало реки, влажни зони и изобилие от места за паша. Португалците записват наличието на водни биволи в началото на 17 век. В днешно време има само пясъчни дерета и много местни растения оцеляват само там, където има по-голяма влага или защита от добитъка.Останалата фауна на Сокотра е силно застрашена от козите и други внесени видове.
През юли 2008 г. архипелагът е включен в списъка на ЮНЕСКО за световно наследство. Европейският съюз твърдо застава зад това решение.
Население
Повечето от жителите на острова са коренните сокотрийци от племето Ал-Махра, идващи от областта Махра.Счита се, че те са тясно свързани с етносите в тази област.Има малък брой жители със сомалийски корени.
Почти всички жители на архипелага Сокотра, наброяващи около 45 000 души, живеят на остров Сокотра.Главният град, Хадибу (8545 души), вторият най-голям град, Калансия (3862), и Кадуб (929 души) са все разположени на северния бряг на острова.
Островитяните вярват в туземните си религии до 52 г., когато апостол Тома корабокрушира на острова по пътя си към Индия.Впоследствие той покръства множество сокотрийци.След това основната религия на острова става християнството. Островът се присъединява към Асирийската източна църква.
Когато султанатът Махра завладява южната част на Арабския полуостров през 16 век, християнството на острова претърпява упадък и е заменено с ислям. Днес са запазени само малко останки от църкви, няколко християнски гроба и гравюри на кръстове от 1 век.
Език
На острова се говори сокотрийски език, който е по-стар от арабския и включва елементи на арамейски.
Транспорт
На острова местните жители се придвижват с автомобили.Има и автобуси за пътувания между градовете.
Пешеходни преходи
В тура са включени пешеходни преходи по неравен терен. За целта е необходимо да си носите подходящи обувки и облекло.
Времето ще бъде топло, но не горещо. Ползването на крем против изгаряне е желателно. Осигурена е достатъчно вода за лична хигиена. Възможно е на места да има недотам комфортни тоалетни и бани, но това е част от местната действителност.
Валута
На острова се използва йеменскяит риал, като курса е 1 YER = 0,0069 BGN.Може и да си носите долари.
Религия
Повечето сокотрийци са мюсюлмани сунити. Исторически те са били несториански християни, още от християнизацията на острова до 15-ти век, когато островът е окупиран от султаната Мехри през 1480 г.
- Транспортиране на туристите/ по трима в джип/.
- Допълнителен автомобил за осигуряване на необходимото оборудване за къмпинг и приготвяне на храна на място.
- Необходимите лодки за мероприятията в морето/ риболов и наблюдаване на делфини и корморани/.
- Матраци и възглавници за нощувките в палатка. Всички палатки са единични.
- Всички такси за посещение на националния парк и останалите защитени зони на острова.
- Виза за Йемен – 150 щатски долара.
- Двама готвачи по време на тура и хора за сглобяване и разглобяване на палатките.
- Местен гид говорещ арабски, английски и Сокотри.
- Триразово хранене на ден плюс чай и кафе.
- Самолетен билет Абу Даби - Сокотра и обратно.
- Настаняване в хотел последния ден в Хадибу.
- Гид от Космос Травел с опит в организацията на този тур.
- Застраховка „Помощ при пътуване“с покритие 20000 щатски долара.
- Лични разходи по време на тура;
- Бакшиши по усмотрение според нивото на обслужване;
- Оборудване за шнорхелинг
1.Максимален брой на групата 15 човека.
2.Начин на плащане – депозит при записване 2000лв; доплащане – до 01.09.2022 г.
1.При отказ от пътуване до заплащане на остатъка по туристическия пакет - клиента губи стойносста на депозита
2.При отказ на клиента от пътуването в срок не по-късно от 30 дни преди датата на отпътуване, на клиента се удържа депозита плюс направените до момента разходи по туристическото пътуване
3.При отказ след ден 30-ти клиента губи платената сума за пътуването
1. Копие на международен паспорт с валидност шест месеца след датата на връщане.
2. Ако желаете можем да ви направим застраховка „Отмяна на пътуване“, не по-късно от пет дни след сключването на договора с компанията.
"Космос Травел" се ангажира да актуализира COVID-19 изискванията най-късно 1 месец преди датата на отпътуване.
1.Наличието на израелски печати в паспорта е предпоставка за отказ на йеменска виза
2.Космос Травел ще ви информира за необходимото облекло преди пътуването.
3.Космос Травел може да организира, при желание на клиента полет до Абу Даби и, ако е необходима нощувка преди и след края на тура.
**ТО Космос Травел ЕООД предлага Застраховка „Отмяна от пътуване“
Предоставяме възможност за сключване на допълнителна застраховка “Отмяна на пътуване” по чл. 80, ал. 1, т.14 от Закона за туризма, покриваща разходите за съкращаване, прекъсване и анулиране на пътуването, поради здравословни причини на пътуващия, негови близки, неотложно явяване на дело, съкращаване от работа и др. Стойността на застраховката се изчислява на база крайна дължима сума по договора и времето, оставащо до началото на пътуването, като има значение и възрастта на Потребителя. Стойността на застраховката е между 2% и 3% върху крайната дължима сума по договора за организирано пътуване.
Космос Травел ЕООД има сключена застраховка „Отговорност на туроператора“, съгласно чл. 97 от Закона за туризма с „ЗД Евроинс“ АД с адрес - гр.София, бул. „ Христофор Колумб“ 43.
Космос Травел ЕООД притежава лиценз за туроператорска дейност 5200/28.01.2005г.