• Описание
  • Програма по Дни
  • Пътешествието включва
  • В пътуването НЕ се включват
  • Резервация
  • ЧЗВ

Пътят на коприната – тези думи значат много. Това е повече от път. Това е символ. Исторически той има много разклонения, но основния минава през централноазиатските страни Киргизия, Узбекистан и Туркмения. Всяка от тях е една приказка, разказана сякаш от „Хиляда и една нощ“. По тези земи в продължение поне на 15 века керваните са пренасяли не само стоки, но и култури, религии и легенди. Узбекистан е перлата по този път. Ташкент, Самарканд, Бухара и Хива са като естествен декор на вековни легенди. Легендите говорят за суфистите от Бухара, Харема в Хива и персите от Самарканд. Влиянието на Руската империя е осезателно. „Голямата игра“ / спорът за надмощие и влияние по тези земи между Великобритания и Русия/, е оставила отпечатък и тук. Китайскaта империя също е гравирала по тези земи разбирането си за вечност и неповторимост. Източни багри и нюанси. Тук сякаш думите отстъпват място на въображението. Докосвайки останките от такива велики исторически събития, определили бъдещето дори на европейската цивилизация, човек не може да остане безразличен. Всяко пътуване започва с една малка стъпка. Ние направихме нашата. Узбекистан е първото стъпало към непознатата централна Азия. Предлагаме ви едно кратко, но наситено пътуване в перлата на централна Азия. Узбекистан - една стъпка към безкрая. Тръгваме на 30.03.2025г.

*Цената е формирана при група от 12 човека. При по-малък брой на хората, цената може да бъде променена.

-

Ден 1

Дата : 30/03/2025

Събираме се на летище София за полет до Ургенч в 21:10 ч. през Истанбул. Кацаме в Истанбул в 22:40 ч. Следва полет до Ургенч в 01:05ч.

Ден 2

Дата : 31/03/2025


Пристигаме в Ургенч рано сутринта в 06:55 часа. Трансфер до Хива. Настаняване в хотел. Закуска в хотела. Кратка почивка.
В 13.00 часа започва нашата екскурзия. Хива е град-музей на открито. Ако някога сте мечтали да попаднете в ориенталска приказка, тогава вашите мечти ще се сбъднат. Следва обзорна обиколка на Хива с разглежадне на архитектурния комплекс Ичан Кала /12-19 век/, резиденцията на последния Хива Хан, включително медресето на Мохамед Амин Хан, замъка Куня Арк / 16 век/, кулата Калта Минор, двореца Таш Ховли /19 век/, мавзолея на Пахлаван махмуд /14-18 век/, джамията Джума и други забелижителности на Хива. Тесните улички, резбованите веранди и врати на „ айвани“ , величествените минарета и мавзолеи, наследство и изкуство – всичко това се пази грижливо в този град като велико съкровище. Вечерта чаена церемония с шоу програма.

Ден 3

Дата : 01/04/2025

Закуска в хотела. Трансфер до гарата, вземаме влака до Бухара през пустинята Кизил Кум. При пристигането отиваме до хотела. Следва обзорна обиколка на Бухара - Мавзолеят на Исмаил Самани /гробница на представители на Саманидската династия, края на 9 и началото на 10 век, джамията Боло Хауз /началото на 20 век/, цитаделата Арк /4 век/ - град в града, ансамбалът Пои Калон – пиедестал на Великия, религиозното сърце на свещената Бухара, състоящо се от минарето Калон /12век/, джамията Калон /12 век/, медресето Мири Араб /16век/, медресето Абдул Азис Хан, джамиите Макоги Атори /12-16 век/, Ляби ансамбъл Хауз /14-16 век/ , Чор минор / четири минарета/. Свободно време – препоръчваме ви да посетите Бухарските куполни базари, датиращи от 15-16 век: Токи Сарафон / Променен купол/, Токи Телпак Фурушон / купол на производителите на шапки/, Токи Заргарон /Купол на бижутерите/. Нощувка в Бухара.

Ден 4

Дата : 02/04/2025

Закуска в хотела. Продължаваме нашата екскурзия в Бухара. Посещаваме суфисткия комплекс Накшбанди, летния дворец ситора Мохи Хаса, по-късно среща с извествен суфи – Давлят в неговата галерия. Следобед свободно време. Нощувка в Бухара.

Ден 5

Дата : 03/04/2025


Закуска в хотела. Освобождаваме хотела и продължаваме за Гиждуван - град на майсторите на керамика. Обяд в семейството на Алишер. След обяд отпътуваме за лагер с юрти. По пътя можем да видим красивите дюни на пустинята, както и езерото Айдъркул, желаещите могат да поплуват в езерото. Пристигаме в лагера, настаняваме се в юрти. Може да яздим камили. Вечеря и фолклорна програма край огъня. Нощувка в юрта.

Ден 6

Дата : 04/04/2025


Закуска в лагера. Продължаваме за Самарканд. Настаняваме се в хотела, кратка почивка.
Следва целодневна обзорна обиколка на Самарканд с посещение на Гур Емир, една от известните забележителности като част от обиколката на централна Азия и Узбекистан. Името означава „Гробницата на краля“ и това е мавзолей на азиатския завоевател Тамерлан и неговите потомци. По-късно ще посетим площад Регистан, който в продължение на много векове е бил сърцето на Самарканд. Думата регистан означава „пясъчно място“ и идва от името на пясъка, оставащ след пресъхването на реката, която тече през този регион. Ще видим три красиви медресета: медресе Улуг Бека /построено 15 век/, медресе Тиля Кори /построено през 17 век/, медресето Шер Дор /17 век/. По – късно ще видим най – великолепната сграда от времето на Амир Темур - главната петъчна джамия, наречена Биби Ханум и ориенталския базар Сиаб.
Нощувка в Самарканд.

Ден 7

Дата : 05/04/2025


Закуска в хотела. Нашата екскурзия продължава: ще посетим забелeжителния комплекс Шах и Зиндах, който е тясна улица с много мавзолеи, включително това, което се смята за гробница на Кази заде Руми, който е бил учител на внука на Тимур - Улугбек. Посещаваме обсерваторията Улугбек, на влизане в Самарканд. Сред историческите паметници на Самарканд особено място заема обсерваторията, построена от Улугбек, /внук на великия Амир Темур/ през 1428-1429 година. В еко селото Кунигул ще се запознаем с производството на хартия по технология от 9 век, както и музея Афросиаб. В 16.00 часа трансфер до жп гарата и отпътуване с влак до Ташкент. Нощувка в Ташкент.

Ден 8

Дата : 06/04/2025


Закуска в хотела. Започва нашата екскурзия в Ташкент – един от най – старите градове по Великия път на коприната между Китай и Европа. Най ранните споменавания на Ташкент като град се появяват в писмени източници през 2 век преди новата ера. В китайските хроники градът е известен като Юени или Ши, в записите на персийския цар Шампур той се появява като Чач, а в други арабски източници – Шаш. Името Ташкент се появява за първи път в турски документи от 9 до 12 век. През 14-15 век е бил част от Тимуридската империя, а през 16 век е бил под контрола на династията Шайбанид. През 1865 г., след завладяване от руския военачалник Михаил Черняев, градът попада под властта на Руската империя и тук е създадено руско правителство. През 1930 година Ташкент е обявен за столица на Узбекистан, бивша Узбекска ССР. Градът представлява мрежа от прави, широки улици и авенюта, осеян с много зелени площи - паркове, площади, градини и фонтани.
Екскурзията включва: посещение на комплекса Хазрати Имам, състоящ се от мавзолея Кафал Шаши /16 век/, медресето Барак Хан /16 век/, джамията Тиля Шейх, медресето Муий Мубарак - хранилища на известния Коран - Халиф Осман е най-старият ръкопис на Корана в света, посещение на пазара Чорсу, музея на приложните изкуства, метрото на Ташкент, паметника на земетресението, резиденцията на принца Романов, Театъра за опера и балет на името на Алишер Навои и къщата на майсторите на керамика Алишер, където можете да видите не само процеса на създаване на ташкентска керамика, но и да наблюдавате пиенето на чай в традиционна къща и ще видите домашен музей галерия. Нощувка в Ташкент.

Ден 9

Дата : 07/04/2025

Трансфер до летището за ранен полет през Истанбул до София в 06:10ч. Кацаме в Истанбул в 09:35ч. Следва полет в 13:35ч за София. Пристигаме в София в 14:55ч.
Край на програмата.

  • Самолетен билет София – Истанбул – Ургенч
  • Самолетен билет Ташкент – Истанбул – София
  • Всички описани трансфери с автобус и влак
  • Всички входни такси и екскурзии по програмата
  • Хранене според програмата
  • 6 нощувки в хотели и 1 нощувка в юрта
  • Застраховка „ Помощ при пътуване в чужбина“ с лимит 20 000 евро
  • Водач от агенцията
  • Единично настаняване: 270 евро
  • Бакшиши
  • Лични разходи
Please wait...

Няма намерена информация